eskiSohbet.com
sohbet


Sponsorlu Bağlantılar

» 
Aile Büyüklerimizin Oynadığı Oyunlar
a aa
Tarih : 16 Kasım 2013 1:27

Aile Büyüklerimizin Oynadığı Oyunlar

Sponsorlu Bağlantılar

Aile büyüklerimizin eski zamanlarda oynadığı çocuk oyunlarını konu olarak incelemeye aldık ulaşabildiğimiz sonuçlar şöyle:

Eski minder oyunu
En az 3-4 kişilik oynanır birisi ebe olur ve arkasını döner. Onlar belirli bir yerden yaklaşmaya çalışırlar ve ebe arkasını dönünce hareketsiz olarak dururlar hareket eden olursa yakalanır. Oyuncular ebeye yakalanmadan olduğu yere gelirse kazanmış olurlar.

Beş taş oyunu
En az iki veya daha çok kişi ile birlikte oynanır yere beş tane taş koyulur, miskette olabilir. Tek elle oynanan oyunlardan birisidir sağ eliyle taşı havaya atarken hızlı bir şekilden yerden taş alır ve gelen taşı tutar. Oyun sırasıyla devam eder kim daha çabuk 5 taşı alırsa o kazanır.

Körebe oyunu
En az üç kişi ile birlikte oynanır birisinin gözü bağlı olur görmeyecek şekilde diğerleri etrafında olur ona dokunur hafifce itekler ses çıkartır. Ebe kimi yakalarsa o ebe olmaktadır.

İp atlama oyunu
Uzun bir ip sallamalık olacak şekilde iki kişi uçlarından tutar ve çevirmeye başlar. Ortaya girenler ipin üstünden atlarlar.

Uzun eşek oyunu
Bir kişi yastık olur ve iki grup ile oynanır. Bir grup altta dururken diğerleri üstüne zıplar ve tek mi çift mi diye sorar. Sorudan sonra bilirlerse aşağıya geçerler bilemezlerse tekrar atlarlar.YORUMLAR
Bu Habere 3 Yorum Yapılmıştır.
 • zelihanur diyor ki ;
  06 Ocak 2014 16:11

  çok güzel oyunlar varmış

 • selin diyor ki ;
  09 Nisan 2014 16:32

  güzel oyunlar oynanmış

 • irem diyor ki ;
  16 Nisan 2014 21:42

  çok güzellerdi

Sponsorlu Bağlantılar