Çoban Yıldızı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çoban yıldızı, gökbilimciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda keşfedilen gezegendir.

Gökbilimciler tarafından yapılan uzun araştırmalar sonucunda çeşitli dayanaklarla desteklenerek dolma bilgilerden daha bilinen gezegen, halk arasında yıldız olarak yorumlanmıştır. Dünyamızdan görülen parlak yıldız hepimizin bildiği “Venüs” gezegenidir.

Venüs, güneş sisteminde yer alan gazetelerden biridir. Parlak yüzeye sahip olması güneş ışınlarını yansıtarak dünya üzerinden bazı dönemlerde gözlemlenebilmektedir. Uzun seneler önce dikkatini çekmiş üzerinde bir çok araştırmalarda bulunuldu. Çoban yıldızı diğer gezegenlere göre dünyamıza daha yakın olmasından dolayı gökyüzüne bakıldığında Çoban yıldızının parlaklığı fark edilir.

Ancak parlaklığı bakımından bir yıldız gibi dünyamıza ışığı ulaşmaktadır. Çok uzak olmasına rağmen boyu ve ışık yoğunluğu karanlıkta görülmesinde yardımcı olmaktadır.

Çorban Yıldızı Ne Zaman Görülür?

Çorban yıldızını gözlemlemek için doğru zamanda incelenmesi gerekir. Güneş batmadan ya da doğmadan önce takip edilir. Erken saatlerde görüldüğü gibi gecenin tan vakti denildiğinde gökyüzünde parlaklık halinde yansıma apar. Çorban yıldızının diğer adları ise “sabah yıldızı”, “tan yıldızı”, “akşam yıldızı” gibi isimlerde verilmiştir.

Çoban Yıldızının Hikayesi

Eski Yunan mitolojisinde gökbilimcileri Çoban yıldızı üzerinde araştırmalar yapmıştır. Çoban yıldızı bulunarak kendileri için yiyeceğin tanrısı olduğuna inanılmıştır. İnsanlar çoban yıldızı en karanlık zamanlarında yolunu aydınlatan, tanrıların feneri olarak görmüşlerdir. Issız gecelerde yollarını bulmaları için dualar ettiler.

Çoban yıldızı diğer gezegenlere göre çok daha farklıdır. Bütün gezegenlere göre ters yönde döndüğünü ilk Heraklit adındaki gökbilimci ispatlamıştır. İlk zamanlar inkar edilmesine rağmen zamanla bilimsel kaynaklarla desteklenerek ortaya çıkmıştır. Heraklit’in ortaya attığı iddia doğrulanarak açıklığa kavuşmuştur.