Kardeş Kıskançlığı Nedir? Nasıl Önlenir?

Kıskançlık birinin sevdiği kişileri başkaları ile paylaşamamasıdır. İnsanın genlerinde olan kıskançlık, her kişiye göre derecelendirmesi değişiklik gösterir. Bazı kişilerde aşırıya ulaşarak kendisine ve çevresine zarar verecek düzeye ulaşır. Aile içinde sık karşılaşılan kıskançlık olan “kardeş kıskançlığı” ebeveynleri zor durumda bırakıyor. Aileye yeni birinin katılımı ile çocuğun kardeşini kıskanması sorunların doğmasına sebep olabiliyor.

Kardeş kıskançlığını anlamak için ebeveynlerin empati kurarak anlamaları gerekir. Çok sevildiğiniz bir zaman ailenize yeni birisinin katılımı ile size karşı sevginin azaldığını hissetmeniz kıskançlığa sokar. Büyüklerde de aynı şekildedir yalnız çocuklarda bu durumun anlaşılması için empati kurulması gerekir. İlerleyen zamanlarda evinize yabancı biri geldiğinde siz onlarla ilgilendiğinizde çocuğunuz kıskançlık krizine girebilir. Anne ve babanın kardeş kıskançlığı yaşanmaması için çocuklarına olan ilgileri birden kesmemeleri gerekir. Ebeveynlerin dikkat etmemesinden dolayı kardeş kıskançlığı sık yaşanan ailevi sorunlardandır. Tüm ilgi öncelikle en küçük kardeşe verilmesi çocuğun kıskanmasına ileri boyutlara ulaşması durumunda zarar vermesine kadar ilerler. Aile içlerinde çocukların kardeşlerini benimseyene kadar yaşadığı sorunlar kendisini göstermiştir. Çocuk kendini yalnız hissederek çocuğa zarar verme davranışları yaşanır.

Kardeş kıskançlığını nasıl anlarız? Bazı çocuklar onu sözlerle ifade edebilir “kardeş istemiyorum, onu götürün, hiç sevmiyorum” sözcüklerini kullanabilir. Ayrıca zamanla içe kapanıklık kendini gösterir. Kardeşine olduğu kadar kendisine de zarar verebilir. Vurabilir, çimdikler, dövebilir ona çeşitli yollarla zarar verebilir.

Çocukların yeni kardeşi olacağı zaman ebeveynler çocuğu hamileliğe hazırlamalıdır. En önemlisi çocuğun kardeşini kıskandığı durumlarda kızarak onun tepkilerini daha ileri boyutlara taşınmasının önüne geçmeli. Kıskançlığın artması kardeşine olan sevgisizliği arttırarak nefrete dönüştürebilir. Sağlıklı düşünemediğinden dolayı çocuğun davranışlarını kestiremezsiniz. Siz olmadığınız zaman kardeşine vurabilir ona şiddet uygulayabilir.

Çocuklar arasında kıyaslama yapılmamalı, ilgi eşit şekilde yansıtılarak kardeş kıskançlığına temel oluşturulmamalı.